Конфигуриране на Честотни и Серво Задвижвания
Серво Задвижвания
Servomotor (or servo motor) е ротационен задвижващ механизъм или линеен задвижващ механизъм, който позволява прецизно управление на ъглова или линейна позиция, скорост и ускорение. Състои се от подходящ двигател, свързан към сензор за обратна връзка за позицията. Той също така изисква сравнително сложен контролер, често специален модул, проектиран специално за използване със сервомотори.
Сервомоторите се използват в приложения като роботика, CNC машини и автоматизирано производство.
Има три основни съображения за оценка на сервомоторите. Първо въз основа на текущия им тип – AC или DC, и второ от вида на използваната комутация, дали двигателят използва четки и третият тип съображение е въртящото се поле на двигателя, роторът, дали въртенето е синхронно или асинхронно.
Серво моторът използва обикновен мотор, към валът на който е монтиран енкодер за позиционна обратна връзка.
Основните предимства на серво задвижващи системи:
* Точност на позициониране
* Широк обхват на регулиране на скоростта
* Стабилност на въртящия момент
* Възможност за форсиране или устойчива работа в режим на претоварване
* Прецизно поддържане на желаната скорост
* Оптимална динамична характеристика
VFD – честотни управления
Variable Frequency Drive (VFD) е вид моторен контролер, който задвижва електрически мотор чрез промяна на честотата и напрежението, подавани към електрическия мотор.
Конфигуриране и програмиране на честотни управления. Проучванията показват, че около 65% от електроенергията в промишлеността се изразходва от асинхронни задвижвания на вентилатори и помпи с постоянни обороти. Използването на честотните инвертори би могло да доведе до енергоспестяване, повишаване на рентабилността и конкурентоспособността, както и до подобряване на екологията.
Предимства на честотно управление:
* Регулиране оборотите на двигателя
* Задаване на рампа при пускане и спиране на двигателя
* Избор на режим на работа на двигателя
* Лесно конфигуриране
* Съобщения за грешка